• /
 • Blog
 • /
 • Anglický Zlín, to je Northamptonshire

Anglický Zlín, to je Northamptonshire

Hrabství Northamptonshire byste našli zhruba uprostřed Británie. Významným městem této oblasti je Northampton. Za starých časů zde občas pobýval král a pravidelně tu zasedal anglický parlament. Jinak ale postupně město upadlo do bezvýznamnosti. To změnil až nástup průmyslové revoluce...

Během průmyslové revoluce se totiž Northampton stal centrem obuvnictví a kožedělnictví. A protože my v Le Premier nedáme na kvalitní obuv z Anglie dopustit, zajímala nás historie její výroby. Všechno začalo právě v Northamptonu.

Z města duchů městem obuvi

V Murray’s Handbook for Travelers, příručce pro cestovatele z roku 1878, se píše: „Žádný návštěvník Northamptonu už nikdy z hlavy nevymaže kožené zástěry ševců a ponuré tváře ulic tohoto kraje obuvníků.“

Je tak více než jasné, že obuvníky tu lidé potkávali doslova na každém roku. Ševcovské řemeslo se ale v Northamptonu objevilo už mnohem mnohem dříve – ve 13. století. Prvním místním obuvníkem, o kterém kroniky z této doby píšou, byl Peter Cordwainer. Ten dělal čest svému jménu, cordwainer je totiž středověké slovo pro ševce.

 • 13. století: zmínka o prvním northamptonshirském obuvníkovi

 • v roce 1401 je v Northamptonu založen cech obuvníků

 • od 16. století se ševcovské řemeslo začíná v kraji výrazně rozvíjet

 • 18. století: v běhu je průmyslová revoluce, nastává doba mechanizace a Northampton se stává centrem kožedělnictví a obuvnictví

Skvělé podmínky pro obuvnictví

Obuvnický průmysl vyrostl kolem již prosperujícího obchodu s kůží, pro který měl Northamptonshire tři veledůležité ingredience: prosperující trh s dobytkem, dobrou hlinitou půdu, která poskytla dobytku vynikající pastviny, a rozsáhlé dubové lesy – dubová kůra v kombinaci s vodou z řeky Nene poskytovala ideální podmínky pro opalování kůže.

A právě díky zásobárně potřebného materiálu a centrální poloze hrabství Northamptonshire, která umožňovala snadnou distribuci výrobků do zbytku země, se oblast stala obuvnickou velmocí.

„V roce 1642 získalo sdružení místních obuvníků kontrakt na dodávky bot pro vojáky v anglické občanské válce, a tak výroba jela na plné obrátky.“

Průmyslová revoluce

Během průmyslové revoluce se obuv vyráběla v obřím množství a obuvníci z celého Northamptonshire dokonce začali ukládat boty do společných skladů. Ševci pracovali v továrnách, anebo měli dílny doma. Běžně se do práce zapojovaly i jejich manželky, pomáhaly taky děti, a často se pracovalo i o nedělích. Obuvníci museli být na tu dobu vysoce gramotní, dělali nejrůznější reporty, výkazy a statistiky. V polovině 19. století čítal obuvnický spolek v Northamptonshire téměř 2.000 obuvníků.

Mechanizace výroby

Počet zákazníků měl neustále rostoucí tendenci, a tak přišel čas na nezbytnou mechanizaci výroby bot. Podnikatelé pochopili, že mechanizace znamená větší zisk. To se ale nelíbilo ševcům, kteří měli strach, že je nahradí stroje. V letech 1857–59 tak měli v Northamptonu vypjatou situaci: ševci stávkovali a protestovali. Když byl v roce 1859 představen stroj na sešívání bot, část pracovníků dokonce založila odbory, tzv. Northampton Boot and Shoe-makers Mutual Protection Society, a začala se vzájemně hecovat, aby si hromadně našli zaměstnání mimo Northampton. Situace nebyla tak vyhrocená, jako když o 45 let dříve luddité ničili nové textilní stroje, ale i přesto rozvoj nových technologií výroby vyvolával velkou nejistotu.

„Díky novým mechanizovaným metodám masové výroby a díky strojům poháněným párou byla výroba obuvi mnohem rychlejší a levnější.“

Než kolem roku 1870 Charles Goodyear patentoval strojové přišívání svršku obuvi ke stélce, téměř polovina mužů žijících v Northamptonu byli ševci. Nově ale již nebylo nutné sešívat boty ručně, a tak se z ševců stala obsluha strojů. O práci tedy většina z nich nepřišla, naopak díky masivnímu zvýšení poptávky po botách bylo potřeba dalších a dalších pracovníků. Podobně jako v baťovském Zlíně, i v Northamptonu byly pro pracovní sílu postaveny desítky bytových domů, z nichž většina se nacházela v blízkosti centra města. V této souvislosti je důležité vyvrátit mýtus, že Tomáš Baťa naučil svět šít boty. Baťa byl vynikající podnikatel, ale v době rozmachu jeho podniku okolo roku 1920 se již boty v Británii nebo USA vyráběly desítky let mechanizovaně. Ostatně, podnik Baťa založil až v roce 1894, respektive 1908 kdy se stal jediným majitelem a firmě se začalo dařit.

Zlatá éra obuvnictví

Ve 20. století množství továren na výrobu obuvi v hrabství Northamptonshire závratně rostlo, a téměř všechna města, ba i vesnice v kraji měly vzkvétající obuvnický průmysl. Každá lokalita byla typická pro „to svoje“: například oblast Long Buckby byla proslavená velmi vysokou kvalitou svých bot, z Wollastonu pocházela ta nejlepší pracovní obuv, města jako Rushden či Kettering zase byla známá skrze velkou produkci.

Právě v Ketteringu se od roku 1880 vyrábí i obuv Loake, kterou najdete exkluzivně u nás v e-shopu a v prodejnách. S výrobou začali v roce 1880 bratři John, Thomas a William Loake. Ručně vyrobit boty Loake trvá 8 týdnů, každý pár projde dvěma sty různými operacemi a základní metoda výroby se za těch téměř 140 let nezměnila. Stále se používá technologie Charlese Goodyeara, kterou se dnes vyrábí pouze 2 % světové produkce bot.

Northamptonshire a armáda

 • rok 1642: kontrakt na dodávky bot pro vojáky bojující v anglické občanské válce

 • léta 1803–1815, napoleonské války: námořní úřad objednává tisíce párů bot z továrny v Ketteringu

 • léta 1914–1918, první světová válka: obuvníci z Northamptonshire dodávají asi 50 milionů párů bot spojeneckým silám

 • léta 1939–1945, druhá světová válka: i nyní mají továrny napilno a dodávají obrovské množství bot Spojencům

Devadesátá léta a současnost

Druhá polovina 20. století znamená pokles výroby obuvi v celém hrabství – boty mohly být vyráběny levněji jinde, na východě... Velké množství továren se přeměňuje na kanceláře nebo byty a obuvnický průmysl v Northamptonshire se začíná specializovat na náročné zákazníky, kteří vyhledávají poctivost a kvalitu. A současnost? Obuvnictví rozhodně nevymizelo, v Northamptonshire najdete rodinné firmy s tradicí, které produkují do celého světa výrobky nejvyšší kvality. Značky jako Loake, Crockett & Jones, Cheaney, Barker nebo Church’s mají továrny několik mil od sebe. Jezdí si sem pro ně i slavné osobnosti a nosí je největší filmové hvězdy, od Darth Vadera přes Doctora Who a Jamese Bonda až po Sira Ernesta Shackletona.

Sdílet příspěvek