Rezervovat termín

10 věcí, které nevíte o pánské košili (a chcete je vědět!)

7. února 2018 1 minuta čtení
Kde se vzala, proč si nemůžete v přítomnosti dam bez jejich svolení svléct sako a jak se o košili starat?  (4 minuty čtení)

1. Dnešní podobu s knoflíky moderní košile dostala až koncem 19. století (1871), kdy si londýnská firma Brown, Davis & Co nechala zaregistrovat propínací košili. Do té doby se košile oblékaly přes hlavu.

3. Do 18. století se košile nosila vespod a byla považována za spodní prádlo.

4. Dodnes se v důsledku toho považuje za faux pas, pokud si muž odloží sako, aniž by se zeptal na souhlas v přítomnosti žen.

5. Bílá košile vyjadřovala vyšší poměry, protože si ji muž musel nechat často prát, a tudíž jich musel mít dostatek na střídání. 

 6. Pruhované košile přišly do módy koncem 19. století. Jejich vzor budil dojem, že má zamaskovat nečistoty, a proto se těžce prosazovaly. Jako kompromis se objevily pestré košile s bílým límečkem a bílými manžetami.

7. Košile se během prvních 3 praní srazí. Proto je při šití nebo při nákupu nutné nechat vůli u krku a přidat do délky rukávu, aby po několika vypráních perfektně sedla. S tím vším vám poradí každý zkušený asistent v obchodě. 

8. Košile se zásadně nosí pouze jeden den. I když po jednom dni nemusí být viditelně ušpiněná, je propocená a zmačkaná.

9. Když košili perete, otočte ji naruby, nebo ji dejte do povlaku na polštář. Díky tomu nepřijde látka do přímého styku s bubnem a vydrží dlouho pěkná.  

10. Mezi formální košile patří nejčastěji bílá a světle modrá barva (vzorník Classics). Do obleku se dají použít i košile jiných barev nebo s jemným vzorem proužku nebo kostky (vzorník Formal). Typicky volnočasovou záležitostí jsou košile výrazných barev, velkých kostek nebo jiných netradičních vzorů (vzorník Casual + limitované edice).

Kam dál?

Jak vybírat oblek I. - 6 základních typů obleku
Jak vybírat oblek II. - Konfekce nebo na míru?

Jak vybírat oblek III. - Oblek šitý na míru

 

 Kategorie a klíčová slova