Rezervovat termín

Anglický Zlín, to je Northamptonshire

23. června 20194 minut čtení

Hrabství Northamptonshire byste našli zhruba uprostřed Británie. Významným městem této oblasti je Northampton. Za starých časů zde občas pobýval král a pravidelně tu zasedal anglický parlament. Jinak ale postupně město upadlo do bezvýznamnosti. To změnil až nástup průmyslové revoluce... 


Během průmyslové revoluce se totiž Northampton stal centrem obuvnictví a kožedělnictví. A protože my v Le Premier nedáme na kvalitní obuv z Anglie dopustit, zajímala nás historie její výroby. Všechno začalo právě v Northamptonu.Z města duchů městem obuvi

V Murray’s Handbook for Travelers, příručce pro cestovatele z roku 1878, se píše: „Žádný návštěvník Northamptonu už nikdy z hlavy nevymaže kožené zástěry ševců a ponuré tváře ulic tohoto kraje obuvníků.“


Je tak více než jasné, že obuvníky tu lidé potkávali doslova na každém roku. Ševcovské řemeslo se ale v Northamptonu objevilo už mnohem mnohem dříve – ve 13. století. Prvním místním obuvníkem, o kterém kroniky z této doby píšou, byl Peter Cordwainer. Ten dělal čest svému jménu, cordwainer je totiž středověké slovo pro ševce.

  • 13. století: zmínka o prvním northamptonshirském obuvníkovi

  • v roce 1401 je v Northamptonu založen cech obuvníků

  • od 16. století se ševcovské řemeslo začíná v kraji výrazně rozvíjet

  • 18. století: v běhu je průmyslová revoluce, nastává doba mechanizace a Northampton se stává centrem kožedělnictví a obuvnictví

Skvělé podmínky pro obuvnictví

Obuvnický průmysl vyrostl kolem již prosperujícího obchodu s kůží, pro který měl Northamptonshire tři veledůležité ingredience: prosperující trh s dobytkem, dobrou hlinitou půdu, která poskytla dobytku vynikající pastviny, a rozsáhlé dubové lesy – dubová kůra v kombinaci s vodou z řeky Nene poskytovala ideální podmínky pro opalování kůže.


A právě díky zásobárně potřebného materiálu a centrální poloze hrabství Northamptonshire, která umožňovala snadnou distribuci výrobků do zbytku země, se oblast stala obuvnickou velmocí.


„V roce 1642 získalo sdružení místních obuvníků kontrakt na dodávky bot pro vojáky v anglické občanské válce, a tak výroba jela na plné obrátky.“

Průmyslová revoluce

Během průmyslové revoluce se obuv vyráběla v obřím množství a obuvníci z celého Northamptonshire dokonce začali ukládat boty do společných skladů. Ševci pracovali v továrnách, anebo měli dílny doma. Běžně se do práce zapojovaly i jejich manželky, pomáhaly taky děti, a často se pracovalo i o nedělích. Obuvníci museli být na tu dobu vysoce gramotní, dělali nejrůznější reporty, výkazy a statistiky. V polovině 19. století čítal obuvnický spolek v Northamptonshire téměř 2.000 obuvníků.


“V polovině 19. století čítal obuvnický spolek v Northamptonshire téměř 2 000 obuvníků.”


Mechanizace výroby

Počet zákazníků měl neustále rostoucí tendenci, a tak přišel čas na nezbytnou mechanizaci výroby bot. Podnikatelé pochopili, že mechanizace znamená větší zisk. To se ale nelíbilo ševcům, kteří měli strach, že je nahradí stroje. V letech 1857–59 tak měli v Northamptonu vypjatou situaci: ševci stávkovali a protestovali. Když byl v roce 1859 představen stroj na sešívání bot, část pracovníků dokonce založila odbory, tzv. Northampton Boot and Shoe-makers Mutual Protection Society, a začala se vzájemně hecovat, aby si hromadně našli zaměstnání mimo Northampton. Situace nebyla tak vyhrocená, jako když o 45 let dříve luddité ničili nové textilní stroje, ale i přesto rozvoj nových technologií výroby vyvolával velkou nejistotu.
„Díky novým mechanizovaným metodám masové výroby a díky strojům poháněným párou byla výroba obuvi mnohem rychlejší a levnější.“


Než kolem roku 1870 Charles Goodyear patentoval strojové přišívání svršku obuvi ke stélce, téměř polovina mužů žijících v Northamptonu byli ševci. Nově ale již nebylo nutné sešívat boty ručně, a tak se z ševců stala obsluha strojů. O práci tedy většina z nich nepřišla, naopak díky masivnímu zvýšení poptávky po botách bylo potřeba dalších a dalších pracovníků. Podobně jako v baťovském Zlíně, i v Northamptonu byly pro pracovní sílu postaveny desítky bytových domů, z nichž většina se nacházela v blízkosti centra města. V této souvislosti je důležité vyvrátit mýtus, že Tomáš Baťa naučil svět šít boty. Baťa byl vynikající podnikatel, ale v době rozmachu jeho podniku okolo roku 1920 se již boty v Británii nebo USA vyráběly desítky let mechanizovaně. Ostatně, podnik Baťa založil až v roce 1894, respektive 1908 kdy se stal jediným majitelem a firmě se začalo dařit.

Zlatá éra obuvnictví

Ve 20. století množství továren na výrobu obuvi v hrabství Northamptonshire závratně rostlo, a téměř všechna města, ba i vesnice v kraji měly vzkvétající obuvnický průmysl. Každá lokalita byla typická pro „to svoje“: například oblast Long Buckby byla proslavená velmi vysokou kvalitou svých bot, z Wollastonu pocházela ta nejlepší pracovní obuv, města jako Rushden či Kettering zase byla známá skrze velkou produkci.


Právě v Ketteringu se od roku 1880 vyrábí i obuv Loake, kterou najdete exkluzivně u nás v e-shopu a v prodejnách. S výrobou začali v roce 1880 bratři John, Thomas a William Loake. Ručně vyrobit boty Loake trvá 8 týdnů, každý pár projde dvěma sty různými operacemi a základní metoda výroby se za těch téměř 140 let nezměnila. Stále se používá technologie Charlese Goodyeara, kterou se dnes vyrábí pouze 2 % světové produkce bot.


Northamptonshire a armáda

  • rok 1642: kontrakt na dodávky bot pro vojáky bojující v anglické občanské válce

  • léta 1803–1815, napoleonské války: námořní úřad objednává tisíce párů bot z továrny v Ketteringu

  • léta 1914–1918, první světová válka: obuvníci z Northamptonshire dodávají asi 50 milionů párů bot spojeneckým silám

  • léta 1939–1945, druhá světová válka: i nyní mají továrny napilno a dodávají obrovské množství bot Spojencům

Devadesátá léta a současnost

Druhá polovina 20. století znamená pokles výroby obuvi v celém hrabství – boty mohly být vyráběny levněji jinde, na východě... Velké množství továren se přeměňuje na kanceláře nebo byty a obuvnický průmysl v Northamptonshire se začíná specializovat na náročné zákazníky, kteří vyhledávají poctivost a kvalitu. A současnost? Obuvnictví rozhodně nevymizelo, v Northamptonshire najdete rodinné firmy s tradicí, které produkují do celého světa výrobky nejvyšší kvality. Značky jako Loake, Crockett & Jones, Cheaney, Barker nebo Church’s mají továrny několik mil od sebe. Jezdí si sem pro ně i slavné osobnosti a nosí je největší filmové hvězdy, od Darth Vadera přes Doctora Who a Jamese Bonda až po Sira Ernesta Shackletona.