Rezervovat termín

Black tie znamená černá kravata?

21. ledna 20195 minut čtení

Co si vzít na sebe, když vám na stole přistane pozvánka s dress codem Black Tie? A jaké jsou ty nejlepší plesy na světě?


Dress code zněl jasně 

Přišla vám pozvánka, ve které stojí v kolonce „dress code“ tajemný nápis black tie? Vězte, že jste právě byli pozváni na významnou společenskou událost, která si žádá náležitý oděv. Pod označením black tie se neskrývá nic jiného než klasický smoking, bílá košile, motýlek a lesklá obuv.

Black tie, jinak označovaný také tuxedo či DJ (dinner jacket), se začal objevovat v majetnějších kruzích západního světa - Velké Británie a USA - v 19. století. Tehdy pánům sloužil jako méně formální oděv pro volný čas a večerní posezení. I proto jej řadíme mezi tzv. semi-formal pánské outfity. Nadneseně řečeno,

na přímce „formálnosti“ leží black tie někde mezi klasickým oblekem a žaketem.

 

Black tie má jasná pravidla.

Sako

Obléci si black tie vyžaduje jistou dávku konzervatismu. Pokud chce totiž nositel vypadat jako skutečný gentleman, je svázán řadou pravidel, jak má tento dress code vypadat. Začněme smokingem. Ten nesmí mít jinou barvu nežli černou, tolerována je maximálně temně modrá, v uvolněnějších Spojených státech je pak povoleno i bílé sako (možná se vám také hned vybavila nějaká zaoceánská plavba). Smokingové sako je ušito z vlněného materiálu a je specifické svými klopami, které jsou potaženy lesklou látkou: v případě kvalitnějších smokingů je voleno hedvábí, u konfekce se používá třeba lesklý polyester. Typický je i samotný tvar klop, ty jsou v horní části výrazně špičaté, případně jsou tzv. šálové.

U saka ještě chvíli zůstaneme. Důraz je totiž kladen také na knoflíky. Jak zapínací, tak rukávové knoflíky jsou potaženy stejným materiálem jako klopa a jsou tak ozdobou saka. Smoking má ve většině případů pouze jeden knoflík, setkáte se ale také se „čtyřknoflíkovou“ variantou, kdy má sako dvojřadé zapínání. Pozornost je věnována i kapsám na saku. Jejich lem je opět pokryt lesklou látkou, což znásobuje luxusní vzhled smokingu.

Kalhoty

Aby k saku ladily smokingové kalhoty, mají nohavice na boku lesklé lampasy ze stejného materiálu, jakou jsou klopy. Proto rovnou zavrhněte myšlenku koupit si smokingové sako ladící ke kalhotám od obleku, které máte doma. Co se týče dolního lemu kalhot, máte volnou ruku. V pořádku je jak klasické zakončení nohavic, tak manžety. V případě manžet však dbejte na šířku v rozmezí 3,5 až 4 cm.

Nezazděte to košilí

Obléci si do padnoucího smokingu barevnou košili, to je jako jít lyžovat ve svářečských brýlích. Svůj efekt to splní, ale lidi kolem se na vás budou dívat poněkud divně. Do smokingu patří jedině bílá košile a sluší se za tuto větu dát vykřičník. Barva je zásadní, tvar límečku už tak ne, každopádně módní košile bez límečku nechejte ve skříni. Dobrou radou je klasický, anebo stojací límec se zalomenými špičkami. Pozornost zaměřte na to, aby košile měla manžety na manžetové knoflíčky. Co se týče vzhledu, může být košile buď hladká, nebo skládaná (s drobnými sámky).

A dál? Motýlek, smokingový pás, kapesník, lakýrky

Celý vzhled black tie je dotvářen podstatnými detaily. Prvním z nich je motýlek. Sáhněte po černém a ideálně hedvábném motýlku. Pokud vám to zkušenosti dovolují, volte motýlek vázací. Je škoda, když vám noblesu celého outfitu pokazí čouhající zapínání. Do náprsní kapsy smokingu patří kapesníček, tentokrát je „must have“ bílá barva. Opasek mezi doplňky nezmiňujeme, protože ten ke smokingu nepatří. Přechod mezi kalhotami a košilí by měl být krytý smokingovým pásem. Pokud se na něj necítíte, můžete si oddechnout: pás už není dnes nezbytně vyžadován. Rozhodně jej však nenahrazujte koženým opaskem!

A už jdeme do finále. Už stačí jen nazout boty. K black tie patří černé lesklé s uzavřeným šněrováním, lidově lakýrky. Určitě by vám zpod kalhot neměly koukat šňůrky. Zkuste vsadit na „oxfordky“ bez výraznějšího zdobení. Zdvižený prst patří ponožkám – musí být černé a dostatečně vysoké, aby ani při sezení neodhalovaly kůži.

Kdy black tie (dobrovolně) obléct? Na plese zazáříte

Pokud vám to přímo nenakazuje pozvánka, ale chcete vyrazit v black tie ze své vlastní vůle, mějte na paměti, že smoking je dle společenských skrupulí dovoleno nosit až po 18. hodině (tady tedy odpověď na otázku, zda se black tie hodí na svatbu). Pak už stačí jen zvážit „honosnost“ dané události. Určitě ale neuděláte chybu, když si smoking oblečete na formální a slavnostní ples, do opery, na premiéry národních divadel, na galavečer, na předávání cen, na zahájení festivalů či na večeři do luxusní restaurace.

Tohle je pět nejlepších plesů na světě, kde muž, který na sobě NEmá black tie, je rozhodně středem pozornosti. Ve špatném slova smyslu...

Takzvaně crème-de-la-crème mezi světovými plesy je Le Grand Ball konaný o silvestrovské noci ve Vídni, konkrétně v císařském paláci Hofburg. Vstupné na bál se pohybuje v cenách od 70 do 470 eur.

Světově proslulý je také Saint Valentine’s Grand Masquerade Ball konaný 14. února v Benátkách. Ke smokingu si tu můžete (ba dokonce musíte) obléct zdobenou masku a na chvíli předstíráte, že jste někdo jiný. Ples se odehrává v nádherném benátském paláci na břehu kanálu Grand Canal. Vstupenky startují na částce 500 eur a slibují noblesu a dekadenci. 

Mezi špičkou plesů světa nesmí chybět ani rakouský Concordia Ball. Jak to tak vypadá, Rakousko je světovou plesovou velmocí. Ples Concordia má historii už v roce 1859. V 60. letech byl obnoven a od té doby se každoročně koná ve vídeňské City Hall. Tato velkolepá stavba je perfektní kulisou pro okouzlující večer, kterého se historicky účastnily i královské rodiny a vysoká umělecká a politická společnost. Dnes na něj ve svém „black tie“ můžete vyrazit i vy, vstupenky seženete za ceny od 95 euro.

Mezi top akce v USA patří jednoznačně Met Gala nebo také Met Ball, jedna z nejočekávanějších společenských událostí roku. Koná se každoročně první květnové pondělí a jedná se o benefiční ples Metropolitního muzea v New Yorku. Akce se pořádá na počest šéfredaktorky amerického Vogue, Anny Wintour, která tuto událost řídí od roku 1995. Mezi „organizátory“ najdeme třeba taky Karla Lagerfelda či Gianniho Versace. Jde o top of top módní akce roku, ples je typický velkolepými róbami hvězd, které se ho účastní.

Jste-li v USA, určitě byste se chtěli objevit i na akci s názvem „The Governors Ball“. Tato společenská událost je jakousi after party předávání televizních cen Emmy. A stejně jako na Met Gala, i tady byste potkali houfy celebrit.

Kategorie a klíčová slova