Rezervovat termín

Česká cesta aneb zahájení MFFKV

30. června 20193 minut čtení

Včera odstartoval 54. ročník MFFKV. A jako vždy začal příjezdem hostů na oficiální zahájení, respektive povinnou promenádou po červeném koberci. A jak to tak bývá, opět to byla místy strašidelná přehlídka.


Zkusil jsem se podívat na pár pánských outfitů. Strašně nerad kritizuji, ale opravdu naše celebrity nemají dvacet tisíc korun na pořádný smoking na míru a musejí tahat několik let staré černé obleky nebo v horším případě si je půjčovat? Jako dress code bývá přikázán tzv. Black Tie, což znamená smoking. Doplněný bílou košilí (buď se skrytým zapínáním nebo tzv. studs, malými ozdobnými knoflíčky) a černým motýlkem. Použít lze i bílou košili s náprsenkou, ale to je podle mého na takovou událost už přehnaně konzervativní. Na nohách byste měli mít lakýrky, typu oxford (tedy s uzavřeným šněrováním).


Protože jsou to celebrity, herci, prostě komedianti, je pro červený koberec povolen dress code označovaný jako Creative Black Tie. Tato možnost dává všem zúčastněným příležitost se ukázat. Odlišit se. Zaujmout. Například temně modrým nebo vínovým smokingem, jinak barevnou vestičkou, kapesníčkem, se sakem sladěným motýlkem.

2 chyby českých celebrit

  • Nepadnoucí oblečení. Většinou dlouhé sako, široké kalhoty. Co také chcete, když si oblek / smoking půjčujete...

  • Nedodržování dress code. Náhrada smokingu za obyčejný černý oblek z konfekce připitomněle doplněný třeba o červený motýlek a pocit, že jsem na to vyzrál.

Jiří Bartoška

Jiří Bartoška je označován za elegána, Františka z Blesku nikdy nezapomene zmínit jeho vytříbený styl. Jasně, černé kostěné brýle, prošedivělá hlava a odžitá léta jsou dobrý základ. Ale. Podíval jsem se na fotky z předchozích ročníků MFKVV a minimálně loni měl na sobě ten samý černý oblek, tu stejnou obyčejnou bílou košili, černou kravatu a trochu široké kalhoty. Docela málo a lehce trapné na prezidenta festivalu. Sako má sice špičaté klopy a potažený knoflík, ale také má tzv. AMF ozdobné obšívání na klopách, které se u smokingu nepoužívá. Je to takový smokingový hybrid. Navíc značně jetý, pomačkaný. Celkově je sako velké, má dlouhé, respektive široké rukávy a obrovské průramky, takže se při sebemenším pohybu celé zvedá. Outfit na pohřeb na jedničku, na zahájení (svého) festivalu to je málo.


Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Marek Taclík

Smoking z půjčovny nebo si to neumím vysvětlit. Celkově velké sako, které je navíc dlouhé. Kalhoty široké. Nevhodně zvolená velikost smokingu ještě více zvýrazňuje nadváhu.


Zdroj: Martin Hykl, David Kundrát, www.blesk.cz/karlovy-vary-festival-2019-zahajeni-online

Zdeněk Podhůrský

Milé děti, takto vypadá, když se u Bandiho nešetří polyesterem. Vypadáte pak jako plastový Igráček a navíc se lesknete. Tohle je prostě fuj. Navíc boty vypadají, že budou z nějakého krokodýla. Plastového.


Zdroj: Martin Hykl, David Kundrát, www.blesk.cz/karlovy-vary-festival-2019-zahajeni-online

Marek Eben 

Kostičkovaný smoking je boží. Vše je správně dlouhé. Tady palec nahoru. Ale co ty kalhoty? Pomačkané, trochu široké a hlavně nerozumím, proč jsou čistě černé. Vestička skvělá, i když by mohla být na 2 knoflíky. Motýlek obyčejný předvázaný. Marka Ebena si stejně jako Jiřího Bartošku asi nikdo kritizovat nedovolí. Ale troufám si říci, že do Cannes by si kalhoty vyžehlil.


Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Jaroslav Svěcený

Chcete se odlišit tak moc, až se odlišíte příliš. Zvolený outfit se prostě nehodí. Je to překombinované, barevně to neladí a je to zcela proti nastavenému dress codu. Boty tragické.


Zdroj: Martin Hykl, David Kundrát, www.blesk.cz/karlovy-vary-festival-2019-zahajeni-online

Pavel Zedníček

Levný antracitový oblek, stříbrná kravata a levné boty. Celé to je samozřejmě obrovské, rukávy dlouhé, stejně tak kalhoty. Přitom by stačilo tak málo... Na svůj věk je Pavel Zedníček stále štramák a kvalitní, dobře padnoucí oblek by mu slušel.


Zdroj: Martin Hykl, David Kundrát, www.blesk.cz/karlovy-vary-festival-2019-zahajeni-online

Jiří Dvořák

Elegantní, přesně podle dress codu, správná velikost a hezký kapesníček pro oživení. Možná jen ten motýlek mohl být ručně vázaný. Tento předvázaný působí až moc uměle, pravidelně.


Zdroj: Martin Hykl, David Kundrát, www.blesk.cz/karlovy-vary-festival-2019-zahajeni-online

Miroslav Donutil

Obyčejný černý oblek, větší ramena a průramky. Pásek se na tuto příležitost nehodí. Když už mistr zvolil správnou košili a černého motýlka, chtělo by to i smoking. Takto jde o levné řešení na půli cesty.


Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Martin Dejdar

Úplně zbytečný vzorovaný (nevkusný) motýlek, který měl asi zachránit fakt, že si Martin Dejdar vzal obyčejný černý oblek. Nepodařilo se mně identifikovat, co to má v kapse. Vypadá to na nějakou brož. Celkově taková česká cesta, tedy myslím, jak jsem na to vyzrál.


Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Oskar Hes

Zástupce mladé generace dopadl stejně jako jeho starší kolegové. Klasický černý oblek, bílá košile a strašný dřevěný motýlek (proboha proč?). Může se to zdát jako drobný detail, ale ani hodinky se nehodí, a to kvůli bílému ciferníku.


Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Pokud vás zajímá, jak byl v Cannes oblečen Brad Pitt nebo Leonardo DiCaprio, podívejte se na článek v britském GQ:

www.gq-magazine.co.uk/gallery/cannes-film-festival-2019-best-dressed-men