Jak se starat o kožené boty I. - 8 tipů na péči

30. října 20172 minut čtení
Jak by asi vypadala vaše pleť, kdybyste ji pravidelně neošetřovali hydratačním a opalovacím krémem? No a podobnou péči potřebuje i kůže vašich bot, pokud mají vypadat pořád stejně dobře, jako když jste si je obuli poprvé. (9 minut čtení)

Pravidelná údržba se vám vrátí, boty si udrží reprezentativní vzhled i pohodlí a budou vám sloužit dlouhé roky. Dali jsme dohromady pár tipů, jak se o boty nejlépe starat.

 

1. Používejte krémy a vosky

Chcete-li prodloužit životnost vašich bot, nezapomeňte investovat do dobrých krémů, vosků (doporučujeme kosmetiku Loake a Saphir) a kartáče na boty.  Pravidelné používání kvalitního krému nebo vosku pomůže kůži zvlhčit, udrží ji pružnou a zabrání vysychání či praskání. Leštění voskem taky poskytuje ochranu před dalším zašpiněním a boty vyleští.   

Kromě kvality se také počítá pravidelnost - čistěte, krémujte/voskujte a leštěte boty po každém nošení. 

2. Přiznejte barvu

Vosky i krémy se vyrábějí v různé pigmentaci, která pomáhá botám z barevné kůže udržet stálobarevnost. Zvláště lýková kůže pohlcuje pigment z vosku a voskového laku, proto je třeba vybrat odpovídající odstín. Jsou ale i lidé, kteří si záměrně vybírají tmavší lesk, aby boty získaly "starší" patinu. 

3. Střídejte je jako ponožky

Kožené boty byste neměli nosit déle než jeden den, a pak jim dopřát dalších 24 hodin na odpočinek, aby vyschly od potu.  Proto vždy mějte alespoň dva páry bot na střídání. Dobrý důvod k tomu, pořídit si další pár. 

 

4. Poprvé buďte opatrní

  1. Než si poprvé vezmete své nové boty ven, důkladně je navoskujte a vykartáčujte. Tak je ochráníte pro případ deště. Doporučujeme, abyste si nové boty s koženou podešví vzali poprvé v době, kdy je venku sucho. Díky tomu podešev nasbírá drobný pyl a kamínky, které ji později ochrání před deštěm a přispěje k prodloužení životnosti podrážky. 

5. Nezapomeňte na napínáky

  1. Nejdůležitější v péči o obuv je pravidelné používání napínáků , v ideálním případě z cedrového dřeva. Na napínácích by měly být boty vždy, když je nemáte na nohou. Dřevo absorbuje vlhkost a pomáhá botám schnout. Navíc si díky napínákům boty uchovají svůj tvar.

6. Chce to klid a nohy v suchu

  1. Snažte se zabránit nadměrnému vlhnutí bot - v praxi to znamená, abyste v nich nechodili dlouho v dešti, nešlapali do louží a nenechávali je ve velmi vlhkém prostředí, např. ve sklepě. Pokud boty navlhnou, nechte je schnout minimálně tři dny. Budete-li nosit nedostatečně proschlé boty, mohou se rychleji poškodit.

    Mokré boty otřete suchým ručníkem, napněte na napínáky a nechte pomalu sušit. Nepokládejte je poblíž radiátoru nebo jiného zdroje tepla, to by kůži mohlo poškodit a boty by mohly prasknout. Po vysušení je třeba boty vykartáčovat, nakrémovat nebo navoskovat a vyleštit hadříkem.

7. Pozor při obouvání 

Vždy používejte lžíci na boty, aby byly paty obuvi stále stejně pevné a nedošlo k jejich sešlápnutí.