Jak si vybírat oblek VI. - Co vyčtete z etikety

6. února 20182 minut čtení
Zvlášť při nákupu konfekce je důležité pečlivě číst etikety a rozumět jim.  Rychle pak odhalíte, když s vámi prodejce nehraje fér (4 minuty čtení)

Pozor na složení

Jestli v látkách plavete, mrkněte na předchozí článek, který vás stručně seznámí s nejčastějšími materiály, ze kterých se obleky šijí. Pak už budete vědět, proč vrátit oblek na ramínko a utíkat, když je u složení látky uvedeno PES.  Zkratka totiž značí polyester.
 
Někteří prodejci se rádi chlubí tzv. virgin wool, tedy jakousi panenskou vlnou. Většinou to znamená, že ani za mák nevědí, z jak kvalitní vlny byl oblek vyroben. Protože pokud by byl materiál kvalitní, rádi by se pochlubili. Například tím, že oblek je z vlny Super 100’s. A čím větší číslo, tím jemnější (a kvalitnější) látka. Poznáte to i na omak.

Sako by mělo mít na etiketě uvedeno také složení podšívky. Viskóza, cupro a částečně i acetát (nebo směsové látky těchto materiálů) jsou dobré. Opět se vyhněte polyesteru. Kombo polyester látka a polyester podšívka zapřičiní, že se budete neuvěřitelně potit – a pak i... nevonět.

Co značí Super 100´c a podobně? Jemnost vlny

Označení Super X’s, kde za X může být libovolné číslo od 80 do 25, značí jemnost látky. . Čím vyšší číslo, tím jemnější a delikátnější látka.

U konfekce se běžně setkáte s maximem okolo Super 100’s, pokud chcete něco luxusnějšího, budete muset sáhnout po obleku na míru. Až si budete vybírat oblek, nehoňte se ale bezhlavě za co nejvyšším číslem. Musíte vzít také v potaz, jak často budete oblek nosit. Pokud v něm budete chodit denně, bude stačit látka s označením Super 120’s, která je dostatečně jemná a vydrží déle než látka Super 180’s.

Konkrétně se toto číslo stanovuje podle průměru použitých vlněných vláken. U látky s označením Super 80’s je to 19,75 mikronů a méně, u Super 210’s je to 13,25 mikronů a méně. Každých Super 10 tedy znamená o 0,5 mikronů jemnější vlákna. V současné době je maximum Super 250’s, což by ještě před 10 lety bylo naprosto nepředstavitelné.

Jemnost látek a její značení ale nepodléhá žádné certifikační autoritě, která by čísla schvalovala. Musíte prostě věřit výrobcům. Často se tedy stává, že někteří výrobci označí látku Super 120’s, i když by líp sedělo Super 100’s. Pokud je totiž látka okolo hraniční mety, pak se ve většině případů označuje vyšším (marketingově lepším) číslem. V této disciplíně vynikají hlavně Italové. Nejpřesnější značení látek má belgický Scabal, který označení Super X’s zavedl do praxe. 

 Kam dál?

Jak vybírat oblek II. - Konfekce nebo na míru?

Jak vybírat oblek III. - Oblek šitý na míru

Jak vybírat oblek IV. - 3 základní typy saka


Kategorie a klíčová slova