Jak vybírat oblek I. - 6 základních typů obleků

25. prosince 20174 minut čtení
Černý nebo modrý, do práce či na svatbu, jedno- nebo dvouřadový, proužky, kostky?  Není to žádná věda. (7 minut čtení)

1. Černý oblek

Klasika klasik, představitel konzervativního a univerzálního oblečení. Šije se z klasické černé plátnové nebo twill látky.

Kam ho nosit

Černá je slavnostní a také praktická barva, protože takový oblek lze totiž nosit celý den a rovnou si ho vzít na večerní akci začínající po 18. hodině. Pro každodenní nošení ale černé obleky nejsou příliš vhodné. Ideálně byste v šatníku byste měli mít jeden až dva černé obleky, zbytek je třeba doplnit modrou nebo šedou. Pozor, nepleťte si černý oblek se smokingem.

S čím ho nosit

K černému obleku si vezměte vždy černé boty, černé ponožky a ideálně bílou košili.  

2. Byznys oblek 

To je oblek, který nosíte každý den do práce. V Česku je sice rozšířené přesvědčení, že správnou barvou byznys obleku je černá, není to ale pravda. Ideální oblek na denní nošení do práce má tmavší odstín modré nebo šedé, v létě pak můžete dát přednost světlejším odstínům těchto barev.

Modrá barva sluší každému typu postavy i barevnému typu a také se dobře kombinuje s doplňky. U šedých obleků si dejte pozor na světlé odstíny, které zvýrazní jakékoli nedostatky vaší postavy. Ne každý bude vypadat ve světle šedém obleku jako Daniel Craig. Výhodou modré nebo tmavší šedé barvy je, že sako si můžete vzít i separátně ke sportovním kalhotám.

S čím ho nosit

Boty, které si rozumějí s modrou i šedou, jsou barvy hnědé (jakýkoli odstín), ale nosit lze i černé. Košile volte bílé, světle modré, ale třeba také s červeným nebo šedým pruhem.

Nebojte se byznys oblek doplnit kapesníčkem nebo ozdobou do klopy. Pokud nepracujete v ultra konzervativním prostředí, zkuste barevné ponožky.

3. Oblek pro radost

  V Česku ještě tradice běžného nošení obleku   není zakořeněná a často vyvolá otázky typu Ty jdeš na svatbu? Je ale škoda brát oblek jen jako slavnostní oděv. Na západ od našich hranic je to nedílná součást každé pánské skříně.

Hezký modrý oblek s proužky nebo kostkou, případně ještě odvážnější vzory, vás posunou do gentlemanské ligy. Díky obleku nemusíte ráno dlouho přemýšlet, co na sebe, ale pokud si s módou rádi hrajete, dává vám spoustu možností.

S čím ho nosit

Noste ho s košilí, nebo, pokud jste svobodomyslnější, můžete košili nahradit tričkem a kalhoty více zeštíhlit nebo zkrátit. Doplňte ho páskem, vezměte si barevnější ponožky, kravata nebo motýlek může a nemusí být. Vybírat můžete i z ozdob do klopy.

Na léto si můžete vybrat lehčí materiál jako je len nebo bavlna, v zimě ho doplníte o kabát, rukavice a šálu.

4. Smoking - dress code: black tie

Přišla vám pozvánka na společenskou událost a v kolonce dress code stojí black tie. To znamená, že si máte obléct smoking. Základem je smoking černý, pokud už ho máte, je možné pořídit si další v jiné decentní barvě.

Nesnažte se smoking nahradit klasickým černým oblekem. Smoking se nosí jen na slavnostní příležitosti a neměli byste ho obléci před 18. hodinou.

S čím ho nosit  

  Ke smokingu patří lakovky typu oxford (tzn. s uzavřeným šněrováním). Do smokingu si vezměte jedině bílou košili, ideálně se skrytým zapínáním nebo s dírkami pro malé knoflíčky (angl. studs).  

5. Fashion style - módní obleky

 Do této kategorie spadají veškeré obleky, které se nevejdou do kolonky klasické a nadčasové. Typicky sem řadíme třeba obleky s dvouřadovými saky, které se do módy vracejí periodicky už od 30. let a v poslední době jsou znovu na výsluní. Je však třeba počítat s tím, že mohou (a pravděpodobně se tak stane) vyjít brzy z módy. Pokud chcete univerzální oblek, který vám nějaký ten rok vydrží, je vhodnější sáhnout po klasice.

Dvouřadový oblek sluší mužům se štíhlou postavou. Vybírejte pečlivě, hrozí totiž, že vám klidně přidá i 15 kilo. Je to však riziková módní záležitost -  buďto v něm budete vypadat opravdu dobře, nebo opravdu špatně. Pokud máte problém najít padnoucí jednořadové sako, s dvouřadovým to budete mít ještě těžší.  

Jak ho nosit

Sako je třeba nosit stále zapnuté, jinak jeho dlouhé přední díly nehezky vlají. Když už si tento módní výstřelek pořizujete, buďte kreativní ve výběru látky. Zkuste třeba širší pruhy nebo výraznější kostku. Návštěvou konfekčních obchodů však neztrácejte čas. Tady je nutné zajít pro bespoke ke krejčímu nebo do salonů, které šijí metodou made to measure.

6. Svatební oblek

Svatby jsou speciální událostí, která dává jedinečnou příležitost skvěle se obléct. Přitom ji z hlediska módy čeští muži často podceňují. V lepším případě si vezmou černý oblek, v tom horším pouze kalhoty a košili nebo ještě nešikovnější kombinaci (nic proti neformálním svatbám, které záměrně porušují veškeré zaběhané konvence).

Volte tedy klasický oblek a pokud si nevíte rady, nikdy neuděláte chybu volbou středně nebo tmavě modré látky. Klidně se však pusťte i do výraznějších barev, nebo dokonce jiných barevných kombinací kalhot a saka. Například šedé kalhoty a tmavě modré sako doplněné šedou vestou, bílou košilí a tmavě červenou kravatou je kombinace, která bude na všech postavách vypadat skvěle.

Není nutné sladit se za každou cenu s nevěstou, stačí si zvolit malý detail, například ozdobu do klopy nebo kapesníček, a ten barevně sladit s dominantním prvkem nevěstiných šatů či kostýmku.

 Smoking pro odpolední svatby není vhodný, to je zvykem pouze v USA.  

Kategorie a klíčová slova