Jak vybírat oblek IV. - 3 základní typy saka

25. prosince 20172 minut čtení
Jednořadé, dvouřadé, smokingové, máte v tom hokej? Vysvětlíme vám to stručně, jednoduše a s obrázky! (5 minut čtení)

Odoo Members

Jednořadé sako (klasický oblek)

Jednořadé sako je ten nejčastější typ saka, se kterým se v současné době můžete setkat. Dále se rozděluje podle počtu knoflíků, které jsou ale vždy přišité v jedné svislé řadě - proto se mu taky říká jednořadé.

Sako na 3 knoflíky je staromódní a vzhledem k uzavřené fazoně (kratší klopy) se blíží uniformě. Dvouknoflíkové sako je jednoznačně nejrozšířenější a detaily, jako je šířka klopy nebo styl kapes, volí každý výrobce podle svého stylu, případně vy jako zákazník v módním salonu.

Jak zapínat jednořadé sako?

U saka na dva knoflíky se ten spodní nechává vždy rozepnutý.

Může za to britský král Eduard VII., který byl už tak tlustý, že si nedokázal zapnout spodní knoflík u saka a vestičky. Jelikož to byl král, poddaní ho nechtěli urazit, tak si svoje knoflíky rozepnuli také. A protože Británie byla v té době světovou velmocí, tento trend se rozšířil po celém světě a stal se standardem.

Vestoje je jednořadé sako zapnuté na první knoflík, vsedě celé rozepnuté. U tříknoflíkového saka můžete zapnout buď jen prostřední, nebo horní dva knoflíky.

Odoo Members

 Dvouřadé sako noste stále zapnuté  

Dvouřadé sako (Klasický oblek)

Již podle názvu lze odvodit, že sako má dvě řady knoflíků. K zapínání ale slouží jen jedna, druhá řada je ozdobná. Na vrcholu oblíbenosti byla ve 30., 40. a poté zase v 80. letech minulého století. Dnes už se s ním příliš často nesetkáte, jeho nošení je spíše módní záležitostí.

Dvouřadá saka se označují konfigurací, která označuje prvním číslem celkový počet knoflíků (těch na zapínání i těch ozdobných dohromady) a druhým číslem celkový počet funkčních knoflíků (těch na zapínání).

Vybírat můžete ze tří konfigurací:  4 × 2, 6 × 1, 6 × 2.

Jak zapínat dvouřadé sako?

Dvouřadá saka se nerozepínají ani vsedě – může za to jejich vojenský původ. Navíc jejich dlouhé přední díly nevypadají v rozepnuté podobě dobře, protože příliš “vlají.”

Sako má velmi uzavřenou fazonu (klopy), a tudíž menší výstřih. Klopy jsou špičaté (tzv. peak lapel).

Celkově dvouřadý oblek působí slavnostně, tudíž je vhodné ho nosit pouze s košilí a kravatou (nebo motýlkem).


Smoking

Smoking se nosí v černé či temně modré barvě, pro odvážnější i ve vínové či fialové.

Od klasického obleku liší v několika detailech: Klopy nejsou ze stejného materiálu jako sako, ale jsou potaženy lesklým materiálem. U smokingu na míru nebo dražší konfekce to je hedvábí. levnější saka používají polyester nebo jinou umělou látku.

Hedvábím jsou potaženy i knoflíky, a to jak přední, tak i rukávové.

Klopa je nejčastěji špičatá nebo tzv. šálová, kapsy výpustkové a knoflík na saku je pouze jeden (jednořadé) nebo čtyři (dvouřadé sako).

Kalhoty mají po stranách lampasy, tedy úzké lesklé pruhy. Ty mohou být v provedení výpustek (vložený pruh látky) nebo našívané.

Dolní okraj kalhot může být zakončen jak klasicky, tak manžetami (jejich šířka 3,5 až 4 cm).

Kam dál?

Jak vybírat oblek II. - Konfekce nebo na míru?

Jak vybírat oblek III. - Oblek šitý na míru

Jak vybírat oblek IV. - 3 základní typy saka

Kategorie a klíčová slova