Jak vybírat oblek V. - Materiály a vzory

14. listopadu 20172 minut čtení
Asi se vám nechce bavit se o látkách. Ale právě materiál má  zásadní vliv na to, jak se pak v obleku budete cítit. Vezmeme to stručně. Slibujeme! (5 minut čtení)

Odoo Members


Vybíráme vzorek 

Jednobarevné látky

Pokud nemáte v šatníku žádný oblek a jdete poprvé na nákupy, nepřemýšlejte a vyberte si jednobarevný.

Tmavě modrý, tmavě šedý nebo černý oblek musí být vaší první volbou.

Do experimentů s barvami a vzory se pusťte teprve tehdy, když máte solidní základ. 


Pruhované látky

Předpokládejme, že vám v šatně visí jeden černý a jeden tmavě modrý oblek. Teď tedy přišel čas na nákup obleku s proužkem.

Začněte s jemnější variantou pruhů, spíše decentní, ideální je například vzor rybí kost (angl. herringbone). Výrazné pruhy à la Al Capone jsou dosti nejistou volbou.

Hranice mezi tím, že budete za odvážného fešáka, nebo parodií na styl, je tenká jako hrana žiletky z Jevíčka. Záleží na typu vaší postavy, barvě látky i pruhů.

Pokud nechcete šlápnout vedle, na široké pruhy jednoduše zapomeňte.


Kárované látky (kárované =kostkované)

A pokračujeme analogicky. V šatníku máte jednobarevné obleky, pruhovaný oblek, tak proč si nepořídit kostkovaný. Nikdy ale kostičkovaným oblekem nezačínejte.

Pozor na výrazné kostky, které i vcelku normální postavu opticky rozšíří a rozhodně zvýrazní sebemenší nedokonalost (širší stehna, větší zadek, spadlá ramena nebo širší pas).

Výhodou károvaného saka je, že ho dobře unosíte separátně, jako volnočasový kus oblečení.

Jaký chcete materiál

Odoo Members

Vlna

Nejlepším materiálem pro oblek je vlna, nebo vlna s příměsí (tzv. směsové látky, kde vlna tvoří podstatnou část). Jako příměs se používá mohér, hedvábí nebo kašmír.

Pokud hodně cestujete, lze doporučit látky z mohéru, což je vlna z angorské kozy, která má extrémní odolnost proti opotřebení a méně se mačká. Naopak hedvábí způsobuje, že se oblek více leskne a také více mačká (a hůře žehlí). Příměs kašmíru dodává látce jemnost na omak, ale čím vyšší je jeho procento, tím více je látka náchylná k opotřebení na místech, jako jsou stehna nebo lokty.

Odoo Members

Kašmír

Kašmír je velmi jemná a lehká látka, která má ale minimálně o řád lepší výhřevnost než běžná vlna.

Jejím zdrojem je podsada, tedy spodní vrstva srsti, z kozy kašmírské. Naopak v létě se v saku z kašmíru neupečete, protože příjemně chladí.

Nevýhodou je náchylnost na opotřebení, zvláště u kalhot. A cena.

 

Polyester

 Polyester se používá díky své nižší ceně, a to buď jako 100% látka, nebo jako příměs (například 80 % vlna, 20 % polyester).

Mezi jeho nevýhody patří, že se nejedná o přírodní materiál, tudíž se v letních měsících v polyesterovém obleku vaříte. To má za následek větší pocení a zápach.

Kromě ceny je jeho výhodou velká odolnost proti opotřebení. Čtěte pozorně etikety, a pokud je v látce více než 20 % polyesteru, zkuste se poohlédnout jinde.

Kam dál?

Jak vybírat oblek I. - 6 základních typů obleku

Jak vybírat oblek II. - Konfekce nebo na míru?

Jak vybírat oblek III. - Oblek šitý na míru

Jak vybírat oblek IV. - 3 základní typy saka

Kategorie a klíčová slova