Rezervovat termín

Jedou se Primátorky!

8. června 20193 minut čtení

Psal se rok 1910, když se v Praze uskutečnil první závod osmiveslic. Letošní už stošestý ročník odstartoval v pátek a po hladině Vltavy se veslice budou prohánět až do neděle 9. června. Trasa Primátorek začíná u Veslařského ostrova, cíl je mezi Železničním a Palackého mostem.


Legendární závod probíhá – jak sám název napovídá – pod záštitou primátora hlavního města Prahy. Vzhledem k více než stoleté tradici se Primátorky mohou pyšnit umístěním mezi nejstaršími sportovními akcemi nejen Česka, ale i celé Evropy.


Soutěž pro britské gentlemany z vysokých škol

Ještě starší je The Boat Race, světově proslulé veslařské klání mezi zástupci britských univerzit Cambridge a Oxford. Téměř 200 let stará sportovní událost měla v prvopočátku nabídnout soutěžní bitvu bystrých hlav – studentů, a naplnit tak ideály antiky. První Boat Race vypukl na řece Temži 10. června 1829, tedy o 81 let a 8 dní dříve, než se uskutečnily první Primátorky.Britští veslaři musí pokořit téměř 7 kilometrů dlouhý úsek. Čeští závodníci mají trasu poněkud kratší (její délka je „pouhé“ 2 kilometry), zato ale náročnější díky zatáčce, která prověřuje um a zkušenosti veslařů. Specifickou zatáčku tvoří na trase Vyšehradská skála, kterou je nutné objet. V podstatě ona zatáčka dělá z Primátorek českou záležitost. Každá zahraniční posádka, která zde závodila, si právě na ní vylámala zuby. S trochou nadsázky lze říci, že do zatáčky zahraniční hosté vedou, po projetí zatáčky je jasné, že vyhraje Dukla.

Chlapům z Velké Británie je záhodno poděkovat nejen za jistou dávku „závodní“ inspirace, ale i za rozvoj veslování na českém území: významně jej totiž ovlivnili právě Angličané, kteří žili v období habsburské monarchie v Praze. Ti v roce 1860 dokonce založili na Slovanském ostrově veslařský kroužek.


Z historie Primátorek

 • 19. 6. 1910 se poprvé schází pražská veřejnost, aby z nábřeží sledovala děj prvních Primátorek.

 • 24 let vládli veslicím na Pražských primátorkách jen a pouze muži. V roce 1934 se poprvé koná i 

  závod ženských osmiveslic.

 • Od roku 1958 závodí na Primátorkách o Zlaté veslo také osmy juniorů.

 • V roce 1973 byla do programu zařazena veteránská soutěž mužů, ve které se většinou utkávají bývalí závodníci.

 • Od roku 1988 se koná i závod dorostenců (16 a 17 let), a to pod názvem Cena Vltavy: Memoriál Jindřicha Gottwalda. 

 • Od roku 1995 se smějí Primátorek účastnit i skifaři (jednotlivci), kteří se v minulosti stali mistry republiky v této disciplíně.

 • Roku 1996 přibyla ženská veteránská soutěž.

 • Před 19 lety, v roce 2000, se mohli Primátorek poprvé účastnit i zahraniční veslařské týmy.

 • Od roku 2011 se v pátek před závodním víkendem koná závod Univerzitních osem – souboj posádek vysokých škol, aby si i čeští studenti mohli vychutnat ikonický The Boat Race.

Hlavní bod závodního víkendu: osmy masters

Primátorské osmiveslice jsou hlavní částí programu. Tento závod probíhá od roku 1910 až na výjimky v období první světové války nepřetržitě a za dobu své existence se stal velmi uznávaným a prestižním sportovním kláním. Odvézt si cenu z Primátorek, obzvláště z „masters osmiveslic“, je pro veslaře velkou poctou. Po mnoho let se této pocty dostává posádce lodi klubu Dukla Praha, od roku 1979 závod totiž vyhrává téměř pravidelně právě Dukla.


Vítězové si z Primátorek odváží putovní cenu, kterou dostávají z rukou primátora. Je jí tzv. primátorský štít, více než 100 let starý tepaný měděný štít s heslem „Silné mládeži – opoře vlasti“. Nejen cena zůstává po desetiletá stejná, dodnes se dodržuje třeba i tradiční příjezd primátora – po vodě. Ten dorazí na náplavku Rašínova nábřeží v závěsu za účastníky posledního závodu. Od roku 2018 dostávají vítězové také speciální veslařská saka, která jsme pro ně vyrobili.Ušili jsme také unikátní saka pro každý z pořádajících klubů. Podařilo se nám omylem vyrobit i sako pro Duklu, která ale není pořádajícím klubem, a tak se z něj stal unikát uložený u nás ve skladu. Stačí, že Dukla neustále vyhrává, takže sako nikdy nebylo předáno. :-)
Společenská událost s jasně daným dress codem

Primátorky jsou prestižní akce s historickým pozadím, a jsou tak společenskou událostí, stejně jako třeba dostihy. Na nábřežích kolem Vltavy potkáte během „primátorského“ víkendu významné osobnosti sportu, kultury i politického dění. Váze této události by tak měl odpovídat i outfit diváků.


Rádi jsme se proto stali stylovým partnerem Pražských primátorek a vzali na sebe úkol poradit hostům, jak se nejvhodněji obléct. Dress code Primátorek zní smart casual: váš oděv by měl být neformální, ale zároveň elegantní. Se společenskými kalhotami nebo chinos uděláte dojem, bude-li horko, nešlápnete vedle ani s kraťasy z kvalitního materiálu. Doplňte je ideálně košilí s dlouhým rukávem, případně polo trikem. V podvečer se vám bude hodit lehký blejzr nebo sako, případně tenký svetr. Na nohy obujte mokasíny či boat shoes – ostatně znáte stylovější obutí na závody lodí, než „boat“?


Tip: Co si rozhodně neoblékat a jaký model doporučit vaší partnerce najdete na www.axaprimatorky.cz/dress-code.


Příjemnou zábavu vám přeje Le Premier, stylový partner Primátorek.