9 zásad, jak se obléct na svatbu (Jako ženich i jako host)

27. března 20183 minut čtení
Tím, že pokleknete s prstýnkem v ruce, skutečná práce teprve začíná. Poradíme vám, jak si vybrat oblečení na tenhle slavnostní den. (5 minut čtení)

Řada mužů moc netuší, podle čeho oblek vybírat, proto nákup odkládají a pak zpravidla den před událostí končí s nastávající manželkou v půjčovnách obleků, kde vezmou první, který jakž takž padne. Ve jménu tradice se poté celou událost trápí v propocené nekvalitní košili, zmačkaném saku a s bolavými chodidly.

Držte se našich rad a budete vypadat dobře, a navíc si svatební den i užijete v pohodlí. Tedy aspoň co se týká oblečení. S rozhádanými příbuznými nebo žárlivými expřítelkyněmi vám bohužel nepomůžeme.

1. Ctěte tradici

Dobře padnoucí košile, vkusné manžetové knoflíčky, perfektně padnoucí oblek, to je základní pravidlo každé svatby. Experimentujte na rozlučce se svobodou, ale nikdy ne na svatbě. Jako vždy i zde se držte ultimátní formule „padnoucí oblek a čisté boty“.  


2. VŽDY mějte oblek

Pokud počítáte s tím, že celou svatbu zvládnete v košili a povolené kravatě, rychle na to zapomeňte. Na svatbě se opravdu držte tradice, a to bez ohledu na to, zda jste ženich nebo pouze jedním z hostů. Oblek musí být dle etikety tmavý, večerní. Zvolte černý či tmavě modrý, popřípadě tmavě šedý.

3. Svlékejte se až doma!

Základním pravidlem je nesundavat ze sebe jednotlivé svršky během dne. Oblek i kravata na vás musí zůstat po celou dobu konání akce. Strhávat ze sebe sako je nevkusné a obecně je ulevení vašemu krku od kravaty společenským faux paus.

4. Vždy mějte čisté, naleštěné boty

Nejhorší ze všech prohřešků na svatbě (mluvíme teď o vzhledu, ne o morálce) jsou špinavé boty. Kupujete-li si nový pár speciálně na svatbu, pořiďte si je nejmíň několik dní před svatbou a pravidelně v nich choďte, ať se přizpůsobí vaší noze. Puchýře a rozedřené paty jsou to poslední, co potřebujete v den D ještě řešit.

Boty mějte vždy perfektně sladěné s outfitem a v žádném případě je v rámci bujarých oslav neodhazujte po družičkách. Výslovně zakázané jsou tenisky, sandály či mokasíny. Sázkou na jistotu jsou elegantní černé oxfordky. 

5. V žádném případě si neberte džíny

Není nic horšího než společenská akce, na které se objeví muž v košili, kravatě a džínových kalhotech. Doby Beverly Hills 90210 pominuly a vy, raději než abyste zvolil polo-džínový outfit, na onu svatbu ani nechoďte, i kdyby to měla být vaše vlastní.

6. Veselé kravaty nechte ve skříni

Kravata musí být sladěna s celým outfitem. Na narozeninovou oslavu vaší pětileté dcery si vezměte třeba kravatu s kytičkami tisíce a jedné barev, v případě svatby ale své touhy po barevných orgiích raději zkroťte a vyberte si takovou, která se bude hodit k obleku, botám i nevěstě.

7. Lesk a bída slavnostního oblečení

Po návštěvě průměrného českého svatebního veletrhu by se mohlo zdát, že hodně slávy vyžaduje hodně lesku. Není tomu tak. Zní to možná troufale, ale věříme tomu, že i tak slavnostní událost, jakou je svatba, se může odehrát v mezích dobrého vkusu.

8. Slaďte se s nevěstou

Nebudeme si nalhávat, že to není JEJÍ den. Nevěsta vybírá šaty, navrhuje barvy, ve kterých celá svatba bude a vy se tomu chtě nechtě musíte přizpůsobit. Raďte se s vaší nastávající ohledně výběru bot, obleku i doplňků. A zvykejte si. Bude hůř.

 Vynechte půjčovny, vlastnit oblek je základ

V žádném případě nesázejte na to, že den před obřadem oběhnete půjčovny obleků a pronajmete si nějakou příšernost, abyste ušetřili. Na tomhle se zkrátka šestřit nesmí a ani se to nevyplatí. Každý muž na úrovni vlastní alespoň jeden černý oblek, který užijete na celou řadu dalších slavnostních příležitostí.


Nabízíme vám zvýhodněné balíčky obleků, košile a kravaty či motýlka + slevu na nákup bot Loake. S výběrem materiálu a barev vám rádi poradí naši školení prodavači. Balíček umíme sestavit už od 11 990 Kč


Kategorie a klíčová slova