Oxfordky nebo derby? Základní rozdělení pánských bot

7. února 20182 minut čtení
Každý chlap by měl mít v botníku minimálně dvoje oxfordky a dvoje derby. Jak se liší? (8 minut čtení)

Boty jsou jednoznačně nejdůležitější součástí pánského oděvu. Hned na začátku je třeba uvést, že v běžné síti prodejen,
jako je Baťa, kvalitní boty tohoto typu nekoupíte.  Do kvalitních bot je třeba investovat kolem 300 eur. Takové boty vám ostudu rozhodně neudělají a vydrží pěkné řadu let. 

Oxfordky

Boty typu oxford se objevily někdy v 18. století a jedná se o nejklasičtější botu pro formální oblečení. Poznáte je tak, že mají na špičce prošití vedoucí z jedné strany na druhou a uzavřené šněrování.

Právě to je dřív předurčovalo výhradně ke slavnostním příležitostem, ale dnes se oxfordky, třeba v méně obvyklé barvě, nosí klidně i  ke kalhotám typu chinos a casual košili.  

Aby se to nepletlo, tak Oxford v USA nazývají Balmoral nebo Balmoral Oxford. Nejčastěji se klasické oxfordky označují jako cap toe (protože mají zpevněnou špičku)

Derby

Boty typu derby jsou vlastně takovým bratrem oxfordek. Jsou to také společenské boty, ale mají otevřené šněrování. To znamená, že boční díly jsou přišité k tomu přednímu.

Jsou méně formální než oxfordky, ale na běžné denní nošení k obleku i casual oblečení se hodí ideálně. 

V USA je někdy také označují jako Blucher, podle pruského maršála Gebharda Leberechta von Bluchera, který se podílel na porážce Napoleona v bitvě u Waterloo. 

Co je to Brogue? Typ zdobení

Oxfordky i derby mohou být výrazně zdobené perforací, které se říká Brogue. Vzniklo v Anglii ze zcepa praktického důvodu - mělo v tamějším deštivém prostředí zařídit lepší odvod vody z boty, aby gentlemani nečvachtali v mokru. 

Platí, že Brogue nejsou vhodné pro opravdu slavnostní příležitosti, hodí se spíš na neformální příležitosti. A aby se to opět nepletlo, Brogue se dělí ještě na Quarter Brogue, Semi-Brogue a Full-Brogue.

Zajímavost: Ve Velké Británii nazývají boty Full Brogue jako American Brogues. V USA je naopak označují jako English Brogues.

Monk

A pak tu máme ještě boty typu Monkkteré nemají tkaničky, ale přezku. Jsou někde mezi Oxfordem a Derby, co se týče formálnosti. Na ples nebo slavnostní recepci se nenosí, ale k obleku do práce si je vzít můžete. I Monk mohou být Brogue, ale není to tak časté. Naopak velmi často je výrobci mají v nabídce v semišové úpravě.

Nebuďte smutní, pokud se vám všechny ty názvy pletou. I samotní výrobci bot do tohoto zmatku vnášejí další nepřesnosti a své nové modely označují všelijak.