• /
  • Blog
  • /
  • Jak pečovat o boty v zimě?

Jak pečovat o boty v zimě?

Konečně napadl sníh i v Praze a jelikož u Muzea jsou zhruba 3 cm, půlka metropole dojela pozdě do práce. A protože mnoho z našich zákazníků nechalo auto doma a vyrazilo metrem nebo tramvají, chtě nechtě přišlo do styku se sněhem respektive břečkou obsahující sůl, kameny, bláto a trochu sněhu. V těchto dnech si proto kožené boty vyžadují zvýšenou péči, protože bez ní je můžete nenávratně zničit.

Základní péče

Jestliže o boty v teplejším počasí pečujete tak jednou měsíčně, v zimě to zkuste alespoň 2-3 za měsíc. Zásadně jim totiž prodloužíte životnost. Konkrétně je dobré použít Saphir Renovauter, což je takový kondicionér a čistič v jednom. Používá se jako základ před nanesením krému, případně ho lze použít pro oživení lesku mezi hlavními údržbami. Renovateur je bezbarvý, takže je vhodný pro jakoukoli barvu hladké kůže. Samozřejmě kromě semišových bot.

Dražší boty si mimo Renovauteru zaslouží ještě Saphir Lotion, což je vlastně hydratační krém na jemnou kůži. Kdybyste si s nim natřeli svoje ruce, nic se nestane a dostanete péči jako kdybyste použili Niveu. Neobsahuje žádný sililkon, který by kůži udusil.

Jakmile provedete tuto základní vyživovací proceduru, doporučuji nanést druhou vrstvu v podobě krému. Neutral použijte, pokud máte nějakou specifickou barvu bot nebo jestliže nejsou boty moc poškrábané. V opačném případě použijte krém s pigmentem, tedy barevný, nejbližší odstínu vašich bot. A co vosk? Já jsem zastáncem používání vosku po celý rok. Třetí vrstva vosku dodá botě lesk a další typ ochrany před pronikáním břečky do pórů kůže.

Základní péče leštěné kůže

Pokud jste majitelem klasických lakovek či jiného páru vyrobeného z leštěné kůže, určitě byste neměli opomenout speciální ošetření kůže tohoto typu alespoň 1 za měsíc. Vhodným pomocníkem bude právě Kondicionér Saphir Vernis Rife, který čistí a vyživuje kůži, zmírňuje drobné rýhy v a oživuje vzhled. Hrubší rýhy pak po vyživení spolehlivě zakryje kterýkoliv z vosků v příslušném odstínu bot.

Impregnace ano nebo ne?

Pokud provedete poctivou základní péči (viz předchozí odstavec), tak není impregnace (ochrana kůže před vodou) úplně nutná. Samozřejmě nic nezkazíte, pokud 2x do měsíce boty přestříkáte. A to jak svrchní část bot, tak kožené podrážky. Pozor jen, aby sprej neobsahoval silikon. Doporučuji vyzkoušet Saphir Super Invulner. Není nejlevnější, ale vydrží několik měsíců.

Kožená podrážka?

Pokud jako já patříte k tzv. kožochodcům, musíte se v zimě se zvýšenou péčí věnovat podrážce. Jednak doporučuji boty v mokru střídat, aby podrážka dobře vyschla a druhak doporučuji ji impregnovat. A to buď klasickou impregnací nebo speciálním olejem. Netvrdím, že tato péče prodlouží životnost kožené podrážky o rok, ale nějaký ten měsíc navíc vám dopřeje.

A pak existuje ještě jedno řešení péče o podrážku. Ano, tušíte kam mířím. Kupovat si boty s gumou, ať již typu Lattice (tenká guma) nebo Dainite (britská masivnejší podrážka se “špunty”).

A co semišové boty?

Pocitově nejde sníh a semiš dokupy. Navíc třeba ve spojení s koženou podrážkou. Buď se bojíte o životnost bot nebo se obáváte, že se vám hned promáčí. Případně obojí dokupy. Nenechte se mýlit. Pokud budete pravidelně impregnovat a navíc ošetřovat speciálním renovačním sprejem na semiš, tak se botám nic nestane a vy budete v suchu. Cenné rady jak déle pečovat o semiš naleznete v článku Semišové boty a jak se o ně starat.

Mapy od soli

I když každý rok čelí velké kritice, tak světe div se, oni ti silničáři opravdu solí. A sůl nedělá koženým botám dobře (tvoří se mapy na kůži). Proto když projdete sněhem ve městě, je základem okamžité otření vlhkým hadříkem, vykartáčování a ošetření přípravkem, který sůl neutralizuje. Buď si zahrajte na MasterChefa a smíchejte vodu s octem v poměru 1:1 nebo si kupte přípravek od Saphiru. Vlhké boty dejte na napínáky a nechte sušit aspoň den při pokojové teplotě. Pokud jste v práci, zkuste jim dát aspoň pár hodin oddych třeba tím, že je vycpete novinami. Pak vše opakujte až přijdete domů. Nesnažte se sušení urychlit přímých žárem tepla - radiátor není váš kamarád. Jinak vám kůže popraská.

A rada na závěr? Více než jindy využívejte napínáky. A opravdu by to v tomto počasí chtělo boty střídat, aspoň obden.

Sdílet příspěvek