• /
  • Blog
  • /
  • Půjčit si oblek? Poradíme, jestli se to vyplatí.

Půjčit si oblek? Poradíme, jestli se to vyplatí.

V poslední době se na trhu vyrojilo několik startupů, které začaly půjčovat obleky a dokonce i boty, košile a doplňky. Vyplatí se to?

V poslední době se na trhu vyrojilo několik startupů, které začaly půjčovat obleky a dokonce i boty, košile a doplňky. Základní premisou a prezentovanou výhodou těchto služeb je, že si nemusíte na jednu až dvě akce ročně kupovat oblek či smoking, ale prostě si ho půjčíte a po akci vrátíte (obvyklá doba půjčení je na 3 až 7 dní). Vcelku nepřekvapivě moc nerozumím, proč by si normálně uvažující jedinec měl za 3 až 5 tisíc korun půjčovat smoking, který před ním mělo na sobě (x) chlapů.

Bude oblek z půjčovny sedět?

Pokud máte konfekční postavu, tak záleží jen na střihu, který půjčovna má. Klasické, dlouhou dobu fungující půjčovny mají většinou střihy a fazóny z doby krále Klacka, takže ani základní úpravy, které jsou v ceně půjčení, výsledný dojem nevylepší. Modernější půjčovny mají střihy o poznání lepší a také nabízejí úpravu “na míru” v ceně půjčení. Jsou ale zase dražší.

A co boty. Nebo dokonce košile?

Půjčení bílé košile nebo černých bot považuji za největší úlet. Půjčovné za košili se pohybuje od 500 do 800 Kč a za to si prostě koupíte svoji, nenošenou a nepropocenou košili například v M&S. Jasně, není to nějaká super kvalita, ale účel splní. Navíc v 99 % případů není nutné mít ke smokingu frakovou košili nebo košili se skrytým zapínáním. Stačí vám prostě jakákoli bílá košile s běžným límcem. Boty, to je samostatná kapitola. Za 800–1 000 Kč si půjčovat boty, tomu upřímně už nerozumím vůbec. Jestli nemám bílou košili ani černé boty, tak bych si je měl jako chlap sakra koupit nebo zůstat doma.

Komu se tedy vyplatí půjčit si oblek?

Pokud jste nikdy na sobě neměli oblek, jste absolutně společensky frigidní anebo víte, že v nejbližších letech přiberete nebo zhubnete 10 kilo, pak je služba půjčení obleku nebo smokingu přesně pro vás. Já osobně bych si košili, která je mimochodem považována za spodní prádlo, nepůjčil ani za stovku, ale proti gustu žádný dišputát. Ostatně všechno má své kupce, jinak by ve vykřičeném domě nikdo nehledal útěchu v 5 ráno, kdy je jasné, že fresh zboží už rozhodně k dostání nebude.

Nám ostatním, kteří neřešíme oblečení den před akcí, máme v šatníku aspoň jeden černý oblek a jednu bílou košili a nebo prostě umíme trochu plánovat a počítat, bych doporučil si společenský oblek koupit. Jasně, řeknete si. Je to majitel značky pánských obleků, tak co by měl říkat jiného. A máte samozřejmě pravdu. Zkuste ale počítat. Použijme příklad smokingu. Pokud ho využijete alespoň dvakrát do roka (ples a třeba Karlovy Vary), tak už na třetí akci se půjčení nevyplatí. Smoking, košili a motýlek v konfekci koupíte do 10 tisíc korun i s úpravou na vaši postavu. Půjčovné vás vyjde na 4–5 tisíc korun. Životnost smokingu při nošení 2× ročně je víceméně nekonečná. Záleží jen na tom, jestli se do něj za pár let vlezete. To stejné platí pro oblek.

Mimochodem, základní smoking na míru u nás nyní stojí 12 900 Kč. Za 3–4 půjčovné dostanete něco, co je vaše, s vaší podšívkou, monogramem a dalšími vychytávkami. Jo, není to ze dne na den, potřebujete aspoň 3 týdny času. Nicméně akce, na které je nutné mít smoking nebo černý oblek, mají datum konání známý několik měsíců dopředu.

Oblečení je pořád relativně intimní věc. To není jako půjčit si auto. I když už jsem tyto argumenty slyšel. Auto si prý také nekupujete, když ho potřebujete 2× do roka. To ne, ale auto je čistá komodita a mimochodem, kdybych to k autu přirovnal ekonomicky, tak by půjčovné obleku na týden muselo být 210–250 korun a ne 3 000 Kč.

Příklad: Auto střední kvality, půjčovné na 2 dny 3 000 Kč. Jeden den = 1 500 Kč. Hodnota auta 550 000 Kč (např. Škoda Octavia). Půjčovné na jeden den je tedy 0,27 % z hodnoty auta. Oblek z kvalitní italské vlny, retailová cena 12.000 – 13.000 Kč. Půjčovné na jeden den = 430 Kč (3 000 Kč / 7). Půjčovné na jeden den je tedy 3,6 % z hodnoty obleku. Na týden hrozivých 25 % (vs. 1,89 % u auta, spíše méně, protože půjčovné s počtem dní klesá).

Sdílet příspěvek